Fasola kolorowa - orzeł 500g

6,80 zł

New product

Uwaga: ostatnie sztuki na magazynie!

Nie ma punktów za ten produkt.


FASOLA KOLOROWA Z ORZEŁKIEM

To roślina jedyna w swoim rodzaju, z bardzo bogatą historią i nietuzinkowym wyglądem. Jest jednym z ulubionych składników zwolenników staropolskiej, patriotycznej kuchni. Widnieje na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nazywana jest polską fasolą z orzełkiem, a nawet fasolą niepodległości. Kolorowa fasola orzełek to wyjątkowo lubiana odmiana, która wkrótce odzyska dawną popularność.

Historia fasoli patriotycznej 

Fasola to obok ziemniaków i buraków warzywo typowo polskie, krajowe, nasze. Jest najpopularniejszą rośliną strączkową, docenianą zwłaszcza za łatwość uprawy, stosunkowo niską cenę i dobroczynne właściwości prozdrowotne. Ziarna z orzełkiem w koronie zaskarbiły sobie wyjątkową sympatię za sprawą osobliwego, bordowego znaku, przypominającego orła z rozpostartymi skrzydłami z polskiego godła. W czasach zaborów stanowiła symbol patriotyzmu, a z drugiej strony stała się także powodem represji. Rolnikom uprawiającym ją groziły surowe kary, a nawet zesłanie. To dlatego fasola z orzełkiem – po latach walki o przetrwanie – stała się produktem odświętnym, przygotowywanym na Boże Narodzenie i Święto Niepodległości.   

Jedna z wielu odmian 

Pod kątem walorów smakowych lub prozdrowotnych fasolę z orzełkiem trudno odróżnić od jej bliskich krewnych. Jak wszystkie rośliny strączkowe zawiera bardzo dużo białka, dzięki czemu znakomicie zastępuje produkty mięsne w diecie wegetariańskiej. Jej smak jest subtelny, a konsystencja kremowa. Ten typ kolorowej fasoli bardzo dobrze sprawdza się w sałatkach i potrawkach, podawany z gęsiną lub w towarzystwie czerwonego wina. Podczas gotowania charakterystyczny orzełek nie znika, lecz staje się mniej wyraźny i nieco blady. Z kolei woda, w której gotuje się fasola, nabiera intensywnego bordowego koloru. Tak jak w przypadku wszystkich strączków, ziarna z orzełkiem w koronie przed ugotowaniem powinny moczyć się w wodzie kilka, a nawet kilkanaście godzin. Warto ich spróbować i zaskoczyć domowników lub gości tym oryginalnie wyglądającym produktem.  

Składniki

Fasola kolorowa "Orzeł"

Przechowywanie

Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Fasola jest naturalnym źródłem:

> Magnezu - przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni oraz układu nerwowego.
> Wapnia i fosforu - pomagają w utrzymaniu zdrowych zębów i kości.
> Cynku - pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i skórę.
> Tiaminy (Witaminy B1) i Witaminy B6 - pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Napisz opinię

Fasola kolorowa - orzeł 500g